Mapy Tatr

 

Jerzy Siwek, „ Tatry Polskie. Mapa zimowa”, Polski Przegląd Kartograficzny, t. 31, 1999, nr 3

   Tatry Polskie. Mapa zimowa. Skala 1:25 000. Oprac. autorskie i redakcyjne Michał Siwicki. Cieniowanie i rysunek skał Mieczysław Cukierski. Wydanie I. Warszawa – Zielona Góra – Zakopane: Zakład Kartograficzny Sygnatura, Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 1999/2000. Ark. 82 × 120 cm (po złożeniu 25 × 13 cm)

 

No i mamy pierwszy kartograficzny zwiastun olimpiady w Zakopanem. Zapowiada ją zimowa wersja znanej już i recenzowanej w pierwszym tegorocznym numerze „Przeglądu” mapy Tatrzański Park Narodowy. Podhale od Witowa po Bukowinę Tatrzańską. Omawiana mapa ukazała się wprawdzie w połowie sezonu narciarskiego, ale widać taka była potrzeba chwili, o czym świadczy adnotacja, że wydano ją „we współpracy i na zlecenie Komitetu Kandydatury Zakopane 2006”.  

Dzięki zmianie kolorystyki mapa przybrała zimową szatę. Efekt ten przyniosło „oziębienie” barw cieniowania i roślinności, które pokrywają niemal całą mapę i dlatego mają decydujący wpływ na jej wygląd. Roztropną decyzją redakcyjną (i nie tylko) było usunięcie szlaków turystycznych położonych powyżej granicy lasu lub kosodrzewiny, a więc na terenach w zimie niebezpiecznych. Zapewne przez przeoczenie pozostawiono jednak wszystkie punkty widokowe, także te, do których można dotrzeć tylko latem. Adaptację do warunków zimowych można najłatwiej dostrzec porównując legendy obu map. Np. wypożyczalnie rowerów górskich zostały zastąpione wypożyczalniami sprzętu narciarskiego; pojawiły się pola narciarskie i bufety górskie, a znikły pola biwakowe oraz rysunki flory i fauny. Oryginalną treść mapy stanowi oznaczenie miejsc planowanych konkurencji olimpijskich, no ale to oczywiście „futurystyka”.

Nie było potrzeby opracowania od początku całej treści zimowej. Jej część – szlaki zjazdowe i narciarskie oraz tereny zagrożone lawinami - była już na mapie letniej, co pozwala przypuszczać, że na początku traktowano ją jako całoroczną, a wersji zimowej nie planowano.

Zmiany „zimowe” wprowadzono nie tylko na mapie głównej, ale także na jej odwrocie, gdzie znajduje się „Informator krajoznawczy”. Stosownie do pory roku wymieniono większość fotografii. Pojawił się także bardzo pomysłowy rysunek przedstawiający tropy zwierząt na śniegu, zastępujący wizerunki roślin i zwierząt zamieszczone w wersji letniej. Obok informatora znajduje się cieniowana mapka „Wyciągi narciarskie” (poprzednio „Szlaki turystyczne”), jednak o szerszym zakresie treści niż sugeruje tytuł, zawiera ona bowiem nie tylko informację „jak wjechać”, ale również „którędy zjechać” – a więc daje obraz podstawowej infrastruktury narciarskiej naszych Tatr.

Na uznanie zasługuje dbałość o poziom merytoryczny mapy. Było to widoczne już w wersji letniej i nadal się potwierdza, o czym świadczą chociażby poprawki położenia niektórych przystanków autobusowych. Szybkie wprowadzanie nawet niewielkich zmian to niezbyt częsta praktyka wydawnicza – na co mogą sobie pozwolić tylko niewielkie firmy – tym bardziej więc godna podkreślenia.

Tatry Polskie w wersji zimowej to jedna z nielicznych map tego typu obecnych na naszym rynku kartograficznym1. Jej szybkie przygotowanie było związane z ubieganiem się Zakopanego o organizację zimowej olimpiady w 2006 roku. Jak już jednak wiadomo, odbędzie się ona w Turynie, ale Zakopane – nie zrażone niepowodzeniem – ma stanąć do współzawodnictwa jeszcze raz. Mam nadzieję, chociaż nie należę do zwolenników zakopiańskich igrzysk, że powstaną wtedy całkiem nowe, oryginalne mapy. Czasu przecież jest dużo.

strona główna

produkty

nowości

nagrody

cechy map

historia

linki

fotografie