Mapy Tatr

 

„Nowa mapa Tatr – Polecamy!”, Dziennik Polski, 04–05.07.1998

   Wydana niedawno – w skali 1:25 000 – mapa turystyczna Tatrzańskiego Parku Narodowego jest udanym dziełem. Jej zalety przewyższają jedyny mankament, dlatego też warto ją polecić wybierającym się w Tatry wędrowcom.

Autorem mapy jest Michał Siwicki z Warszawy, głównym konsultantem nazewnictwa Witold H. Paryski. Wydał ją Zakład Kartograficzny „Sygnatura” i Wydawnictwo Kartograficzne „Polkart”; została wykonana na komputerach.

Warto zwrócić uwagę na jej duży zasięg (obejmuje Podhale od Witowa po Bukowinę Tatrzańską i Polski Grzebień), aktualny przebieg szlaków, ścieżki rowerowe, czytelne nazewnictwo i podwójne nazwy na Słowacji.

Legenda przełożona została na 6 języków – angielski, francuski, niemiecki, słowacki, polski i włoski – co umożliwi korzystanie z mapy licznym turystom zagranicznym, przyjeżdżającym do Zakopanego i wybierającym się na wycieczki w Tatry. Dla turystów zmotoryzowanych przeznaczono szczegółową klasyfikację dróg oraz infrastrukturę samochodową: parkingi, stacje benzynowe, zakazy wjazdów, drogi krajobrazowe, kilometraż, a dla pozostałych – nazwy przystanków autobusowych, przystanki busów, postoje dorożek i wozów konnych, punkty widokowe, ścieżki dydaktyczne i nazwy rezerwatów przyrody.

Na mapie zaznaczono także kapliczki, krzyże i kościoły, jaskinie, wywierzyska, miejsca wypasu owiec, granicę geologiczną Tatr i granice gmin oraz Wspólnoty Witowskiej.

Na rewersie umieszczono szczegółowy informator krajoznawczy i turystyczny. Zdobią go po raz pierwszy miniaturki roślin i zwierząt tatrzańskich oraz sylwetki ptaków w locie. Turyści znajdą tam m.in. kolorowe panoramy, plan Zakopanego, schemat szlaków, informacje o dolinach tatrzańskich ze zdjęciami schronisk i miejscami na pieczątki.

Jedynym mankamentem nowej mapy jest jej zbyt duży format – z tego powodu lepiej oglądać ją np. na stole w schronisku lub w domu, niż rozkładać w terenie w czasie wycieczki, zwłaszcza przy zmiennej pogodzie, charakterystycznej dla klimatu Tatr.

Cena ok. 4,50–5,50 zł – warto ją nabyć przed wyjazdem w Tatry.

strona główna

produkty

nowości

nagrody

cechy map

historia

linki

fotografie